תכנון בית – על מה אנחנו צריכים לחשוב

תהליך תכנון מבנה ובפרט כשמדובר על תכנון בית מגורים, הוא לא דבר פשוט. הוא כורך בתוכו לא מעט משתנים שאנחנו צריכים לקחת בחשבון, לא פעם מתוך מחשבה שמדובר בתכנון שאי אפשר לשנות אותו בהמשך, כלומר זה תהליך עבודה שהתוצאות שלו מיועדות לטווח ארוך ולא נתון לשינויים. אלא אם מדובר בדברים שניתן לנייד אותם, אלמנטים מסוימים שקשורים יותר לעיצוב של הבית מאשר לתכנון המבנה.

לפני שאנחנו ניכנס לשיקולים שאמורים להנחות אותנו בשאלות על תכנון בית, נסביר בקצרה את ההבדל בין תכנון לעיצוב בית וכן את הקשר ביניהם. כמו כן, אי אפשר לתכנן בית פרטי מבלי לגעת בנושא החצר, גם לזה נתייחס בהמשך.

תכנון בית מתייחס באופן טבעי לתוכניות הבנייה שלו ומי שאחראי עליה הם שמאי מקרקעין, אדריכל וקבלן. התוכנית תפרט איך ייבנה כל חלל חדר, איך יותקנו המערכות השונות בבית ועוד. בשביל לשנות את התוכנית בעתיד, והאם נידרש לבצע שיפוץ במבנה.

עיצוב של בית לעומת זאת, קשור יותר לשאלות באיזה ריהוט נשתמש, מה יהיה צבע הקיר, איזה סוג אריחים נבחר ועוד. כל דבר שאמור לעזור בעיצוב המבנה, בין אם בשלב הבנייה ובין אם אחריו. יש דברים שאנחנו יכולים לנייד וכן להחליף, לעומת זאת דברים שיותר בעייתי לבצע בהם שינויים, למשל אריחי קירות, סוג השיש או גרניט פורצלן, התלבטות בין אמבטיה למקלחת וכדומה.

הקשר בין תכנון בית לעיצוב 

תכנון בית יתבצע באופן כזה שיאפשר לנו להתנהל בו בצורה נוחה, בין אם זה בהקשר לחלוקת השטח בין החדרים השונים, הקרבה וההפרדה ביניהם, אופי השימוש שאנחנו מייעדים לכל חדר ועוד.

מן הסתם, כאשר אנחנו נחשוב על תהליך התכנון, ניקח בחשבון גם אלמנטים שקשורים לעיצוב הבית. כיצד אנחנו רוצים שהוא ייראה על מנת שיהיה מעוצב בצורה יפה ומרשימה. מפה נובע הקשר בין תכנון ועיצוב הבית.

שיקולים שקשורים לתכנון בית

כשאנחנו חושבים על תכנון בית, עלינו לקחת בחשבון מספר שיקולים. חלק מהם, מן הסתם, מבוססים על מה שנדרש על פי החוק, אחרים אלה דברים שקשורים לתנאי השטח במקום וכן כפי שציינו, שיקולים שקשורים לצרכים שלנו.

בהקשר לשיקולים שקשורים לצרכים שלנו, עלינו להתייחס לנקודות כגון, כמה אנשים אמורים לגור בבית, באיזה גילאים הם, האם הם בעלי צרכים מיוחדים. יש הבדל בין בית בו מתגורר זוג מבוגר שכבר אין לו ילדים לבין בית של זוג צעיר אשר מתכוון להביא ילדים לעולם. זוג מבוגר לדוגמה, יצטרך לחשוב על היבטים של נגישות, הפחתת מדרגות וכד', לעומת זוג צעיר שיצטרך לחשוב על התרחבות דינמית, הגנה על הילדים ועוד.

כמו כן, אנחנו צריכים לחשוב כיצד לחלק את חלוקת השטח בצורה שתהיה אפקטיבית, למשל, אם אנחנו אוהבים לבשל ולארח, סביר להניח שנרצה מטבח גדול, אם אנחנו לא מאלה והמטבח עבורנו זה מקום להכין ארוחות בסיסיות כי מרבית היום אנחנו לא בבית, יהיה יותר נכון מצידנו להשתמש בשטח לצרכים אחרים.

תכנון החצרות והגינה

בנוסף, עלינו גם להתייחס לחללים המקיפים את הבית, שכן הם משפיעים על העיצוב ועל הפונקציונליות. לדוגמה, כאשר ישנה מרפסת שמש היא יכולה להוסיף רבות לעיצוב הנכס וגם להנאה משימוש אידאלי בחלל. תוספת של פרגולה יוקרתית שתעניק הן מכסה והן מראה עיצובי ייחודי יתרמו רבות לערך הכלכלי של הנכס ולמידת ההנאה שנפיק. כמו כן, גם תוספת של דק מפנק, התקנת דשא סינטטי וצמחיה מגוונת ישפרו לנו פלאים את ההנאה מהגינה.

אלו רק דוגמאות אחידות לשיקולים שאמורים להנחות כשאנחנו מתכננים את הבית שלנו, ואין זה משנה אם מדובר בבית חדש לגמרי או בית קיים שעובר שיפוץ.

למידע וייעוץ מקצועי
Call Now Button072-3717227
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן